04.jpg

I když jsem se letos poprvé zúčastnil kompletního Dakaru a závod byl pro mne obrovským zážitkem, který mne prostoupil od hlavy k patě, a i když jsem těch dojmů stále plný a už nyní přemýšlím, co udělat pro to, abych byl příště znovu u toho, nemohu se při srovnání letošní trasy i průběhu Dakaru s lety minulými ubránit dojmu, že letošní ročník nebyl ničím výjimečný.

Číst dál...

29. ročník Rallye Dakar už je minulostí. V neděli se u Růžového jezera poblíž senegalského hlavního města odehrávala každoroční show, při které všichni soutěžící, kromě těch v těžkých kamiónech, najíždí na cílovou rampu, kde z každého okamžitě spadne únava z tisíců kilometrů nejtěžší rallye světa.

Číst dál...

Ročník 2007 Rallye Dakar je v tuto chvíli již minulostí. Motory dnes zazněly naposledy, ceny pro vítěze jsou rozdány. V myslích nás všech, kteří jsme se postavili na start 29. ročníku nejtěžší rallye na světě, však vzpomínky na tento závod zůstanou navždy. Je nám líto všech těch, kteří neměli tu možnost spatřit cíl. V případě Dakaru si člověk nemůže být jistý ničím. To, že v dané chvíli věci vychází rozhodně neznamená, že za pár okamžiků nebude vše jinak.

Číst dál...

Noc v Tambakundě jsme strávili za zvuků bubnů. Zpočátku exotický zvuk se časem oposlouchal a tak někteří raději zvolili špunty do uší. V bezprostřední blízkosti bivaku vyrostla u příležitosti rallye menší tržnice. V průběhu odpoledne i večera jsme vídali závodníky, jak nosí nejrůznější dárkové předměty. Když jsme dokončili práce na autě, tak jsem se tam vypravil podívat.

Číst dál...

Protože žádný souboj se nevzdává před koncem, Loprais Tatra Team získává díky Aleši Lopraisovi po drtivém a napínavém finiši celkový bronz, to vše ve svém premiérovém startu na nejtěžší rallye světa. Aleš tak pro Tatru získává medailové umístění po čtyřech letech a vrací značku TATRA zpět na samotný piedestal a příčky, kam ostatně Tatra vždy patřila.

Číst dál...

ImageTak poslušně hlásím milý národe, že úkol byl splněn a Česká republika měla u Růžového jezera opět po mnoha letech auto v kategorii osobních vozů na cílové rampě! Po mnoha neúspěšných pokusech při nejnáročnější dálkové rallye světa - rallye Dakar se to podařilo českému týmu OffROADSPORT CZ, který ve složení Mirek Zapletal a Míla Janáček dojel se svým Mitsubishi Pajero Di-D v dnešním závěrečném speciálu na krásném 33. místě.

Číst dál...

Poslední etapa dává možnost získat několik vteřin, nebo dokonce i jedno, dvě místa v celkovém pořadí. Ačkoliv tato poslední etapa dává každému šanci stát se hrdinou dne, největší význam speciálky Lake Rose je někde jinde. Rozhodně je to konec velkého dobrodružství, které začalo v Lisabonu. A překonání překážek na dlouhé cestě si zaslouží na závěr alespoň fotografii.

Číst dál...

ImageEtapa z Kayes do Tambacoundy zavedla soutěžní peloton na území posledního státu, Senegalu, a byla svědkem historické události v podobě prvního etapového vítězství pro Aleše Lopraise. Aleš se tak stává po svém strýci Karlovi, Vlastimilu Buchtyárovi, Otovi Měřínském, Tomáši Tomečkovi a Andrém De Azevedovi šestým tatrovákem, který okusil sladkou chuť vítězství na Rallye Dakar.

Číst dál...

ImageVčerejší zpráva k Vám směřovala z Mali, dnes již stojíme v bivaku v Senegalu. Posádky obou Tater Letka Racing teamu dnes absolvovaly náročnou etapu z Kayes do Tambacundy. Po dojetí jsme se jednoznačně shodli na tom, že to byla asi nejtěžší etapa letošního ročníku Rallye Dakar 2007. Azevedova Tatra dojela na pátém místě a v průběžném pořadí figuruje na stejné příčce.

Číst dál...

ImageUž jen pomyslný krůček stačí našemu týmu k dokončení náročné rallye Dakar 2007. Bohužel právě ten poslední krůček bývá občas obtížnější než všechny ty předchozí. Věříme však, že poslední měřenou etapu z Tambacoundy do Dakaru zvládneme. Měří téměř 575 km a z toho tvoří speciálka 226 km.

Číst dál...

Obvykle se říká, že soutěž končí, když se podaří překročit senegalské hranice. Ale to by jste nemohli počítat se spoustou situací na trati od hranic až do posledního dne, které mohou změnit celkové pořadí. Ti soutěžící, kteří zvládli předposlední etapu v r.2006, už znají, jak je snadné chytit nějakou ztrátu a jak lze snadno ztratit orientaci.

Číst dál...

Zkušení jezdci smykem si zde přijdou na své. Na těchto úsecích na lateritové půdě bude hlavním úkolem všech jezdců kontrola vozidla. A dosažení dobré týmové práce mezi řidiči a navigátory bude nejdůležitějším problémem. Při cestě do Tambacounda budete muset zvažovat mezi zpomalením rychlosti a nalezením té správné rychlosti, kdy budete ještě moci prokličkovat mezi baobaby.

Číst dál...

ImageDakarská rallye přivedla celý závodní peloton, resp. to, co z něj zbylo, na území Mali. Stalo se tak poprvé, zatímco původně mělo jít o návštěvu druhou, jenže rallye bohužel do Tombuktu nezavítala. Ranní přesun z Ayounu na malijské hranice proběhl v pohodě, rychlostní test měřil jen 225 km, a tak do něj auta i kamiony startovaly až po poledni.

Číst dál...

ImageTak jsme si ráno před etapou s Andrém řekli, že do cíle už to bude pěkná nuda, navíc, že dnes máme podle našeho zaběhnutého rytmu opět potkat nějakou výzvu, tak že s tím musíme něco udělat. Tož jsme si vymysleli kloubovku .

Číst dál...

ImageKolotoč jménem Dakar 2007 se přesunul na území Mali, odkud Vás pozdravují posádky obou Tater Letka Racing Teamu. Tomáš Tomeček jel ve 12. etapě dobrý závod, když zajel druhý nejlepší čas v kategorii kamionů. André de Azevedo měl technické problémy, díky kterým nakonec velmi dobře rozjetý závod dokončil na 16. místě. V průběžném pořadí rallye figuruje Azevedova Tatra na pátém místě, Tomečkova se posunula na jedenácté místo.

Číst dál...

ImagePoté, co jsme z Ayounu překročili ráno hranici s Mali, změnil se i ráz krajiny. Je zde daleko více vegetace a tak dnešní etapa a hlavně speciálka byla jednou velkou kličkovanou mezi vzrostlými a malými baobaby. Podklad byl písčito – hlinitý, sem tam nějaký kámen. Takže se opět prášilo a celých více jak 250 km bylo celkem nebezpečných.

Číst dál...

ImageDvojité vítězství pro značku Volkswagen ve 12. etapě rallye Dakar. Španěl Carlos Sainz a jeho navigátor Francouz Michel Périn vyhráli s jejich závodním vozem značky Race Touareg 484 km dlouhou etapu z Ayoun-el-Atrous v Mauretánii do Kayes v Mali.

Číst dál...

ImageVčerejšek byl na Rallye Dakar ve znamení nedlouhého přesunu. Očekávané pouštní etapy do Tombuktu a zpět do Némy byly kvůli bezpečnostním rizikům zrušeny, a tak byl za první z nich náhradou polovičatý speciál u Némy a za druhou přesun do Ayoun el Atrous, které mělo být původně dějištěm startu speciálky do Kayes.

Číst dál...

ImageTento 376 km dlouhý speciál, vedený jižně od Némy, byl loop etapou se startem i cílem lokalizovanými jen nedaleko od sebe. Bylo to v podstatě nouzové opatření jako poloviční náhrada za etapy do a z Tombouctou, které byly krátce před Vánocemi z bezpečnostních důvodů zrušeny. Náhradní řešení to bylo i doslova, namísto dávné dakarské klasiky, která se nejela od roku 1999 a na kterou se mnozí těšili se jel dost nezáživný okruh po písečných pistách s minimem možností předjíždět.

Číst dál...

Soutěžící mohou nostalgicky uronit slzu, že už tento rok neuvidí žádné další duny. Na trati speciálky musíte bojovat sami. Z pouště pojedeme do savany a dokonce přes několik úseků lesa. Bude čas ještě jednou jet rychle po úzkých cestách. Senegal přináší dobrou náladu pro ty soutěžící, kteří se dostanou až sem. Nesmíte si ale dovolit žádné snížení pozornosti při překonávání rozhodujících překážek. Stále jsou ještě možné značné zvraty v umístění soutěžících a to až do konce 14. etapy, kde budou vyhlášeni vítězové v různých třídách. Poslední den v Lac Rosee bude věnován oslavám a show.

Číst dál...

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3837786
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
996
2007
3003
26817
75031
3479913

Vaše IP: 54.221.29.4
Server : 2018-01-16 16:29:09

Back to Top