05.jpg

Ve druhém retrospektivním zastavení se podíváme o pouhé jedno desetiletí zpět, do roku 2001, na poslední vítězné vystoupení Karla Lopraise na Dakaru. Bude to vyprávění o poznání veselejší než to z roku 1991. Platí to rozhodně pro výsledek – není asi třeba připomínat,že Karel zde dobyl své šesté vítězství, čímž vyrovnal tehdejší rekord Stephana Peterhansela.

Číst dál...

Image Kniha Dakar 2010: Napříč Jižní Amerikou Vám umožní nahlédnout pod pokličku nejtěžšího motoristického závodu na světě. Výpravná publikace mapuje kompletní českou účast na této jedinečné sportovní události - napříč všemi kategoriemi, až po ty nejlepší. Kromě zasvěcených textů v knize naleznete atraktivní fotografie závodu zasazeného do jedinečného prostředí Argentiny a Chile.

Číst dál...

Image Spolumajitel a manažer KM Racing Teamu Martin Pabiška z Jindřichova Hradce absolvoval rallye Dakar již potřetí.Na účastníky letošního již dvaatřicátého ročníku rallye Dakar čekalo 9 030 kilometrů. Osmnáctičlenný KM Racing Team obsadil tři soutěžní kategorie.

Číst dál...

Image Letadlo se s mohutným burácením vznáší nad poledním Buenos Aires, proplouvá věčnou pobřežní mlhou a provede otočku směrem k východu, nad zátoku La Plata. Ještě jednou se trochu apaticky, trochu sentimentálně podíváme na mizející domečky toho ohromného města a v natěsnaném prostoru přeplněného Boxingu začínáme klimbat.

Číst dál...

Image Na britském letišti Heathrow jsme během čekání na letadlo do Prahy vyzpovídali manažera Czech Dakar Teamu Marka Spáčila vracejícího se spolu s většinou svých kolegů z druhé Rallye Dakar na jihoamerické půdě.

Číst dál...

Image Již podruhé hostil jioamerický kontinent právě skončenou nejnáročnější rally světa – Dakar 2010. Letošní ročník byl takový, jaký Dakar být má – náročný. Pořadatelé se poučili z loňské premiéry a letos soutěž prakticky neměla slabé místo. Prašná poušť Atacama dokonale prověřila připravenost všech soutěžících.

Číst dál...

Již podruhé hostil jioamerický kontinent právě skončenou nejnáročnější rally světa – Dakar 2010. Letošní ročník byl takový, jaký Dakar být má – náročný. Pořadatelé se poučili z loňské premiéry a letos soutěž prakticky neměla slabé místo. Prašná poušť Atacama dokonale prověřila připravenost všech soutěžících.

Číst dál...

Image Nejnáročnější motoristický závod světa Rallye Dakar sice úspěšně dokončila méně než polovina posádek, ale těm, kterým se to podařilo, spadl obrovský kámen ze srdce. Jiří Janeček, Viktor Chytka, Roman Krejčí, Oldřich Bražina, Jan Veselý z Czech Dakar Teamu jsou zpět v Buenos Aires!

Číst dál...

Image Poslední kilometry šílenství jménem Dakar, má tým KM Racing na jihoamerickém kontinentě za sebou. Štěstí přeje připraveným a tak se v závěrečném účtování můžeme hrdě pochválit za vytrvalost, taktickou vyzrálost a týmovou soudržnost.

Číst dál...

ImageCzech Dakar Team / Jiří Janeček s Viktorem Chytkou jedou a dělají maximum proto, aby české barvy měly v cíli alespoň jedno auto. V první erzetě se jelo řečištěm a za volant se posadil Jirka Janeček: "Bylo to chvílemi velmi rychlé, místy jsme se řítili i stopadesátkou." Druhá část se jela v prachu a byla plná nenáviděného pískoprachu fesh-fesh. "Nevím o nikom, kdo by měl tyto povrchy rád," komentoval dvanáctou etapu Viktor Chytka. "Všudypřítomný prach se dostane doslova všude. Od začátku Dakaru jsme ho museli spolykat mnoho kilogramů."

Číst dál...

ImageDvanáctá etapa zavedla prořídlé dakarské startovní pole ze San Juanu do San Rafaelu. Na závodníky čekala nejdelší etapa celé rallye o celkové délce 796 km. Závodníci se potýkali s pískem, vegetací prorostlými dunami a úseky s hlubokým pískem fesh-fesh, ale hlavně s vedrem, např. hoši v Toyotě naměřili 70 stupňů. V páteční třinácté etapě mají dakarští jezdci zřejmě poslední možnost zamíchat pořadím.

Číst dál...

Image 11. etapa, středa 13. ledna 2010, Santiago - San Juan, spojovací úsek I. 211 km, rychlostní vložka 220 km, spojovací úsek II. 3 km, celková délka 434 km. Dál už bez Kolomého. Letos na Dakaru trpí technika a trpí i jezdci. Přes to všechno (útrapy, protivenství a spol.) jedeme dál. Jiří Janeček s 11. etapou byl v cíli očividně spokojenější Viktor Chytka než Jiří Janeček. Jiří se tvářil, jako když si vytřásl duši.

Číst dál...

Image Rallye Dakar se vrátila zpět do Argentiny a závodníci mohli po průjezdu Pasem Libertadores v nadmořské výšce 3500 metrů spatřit i dominantu And, 6859 vysokou Aconcaguu. Czech Dakar Team ve středu bohužel přišel o rychlou asistenci Tatra pilotovanou Martinem Kolomým. Dnes na soutěžící čeká náročný den v nejdelší etapě letošního Dakaru s těžkou speciálkou a dlouhým přejezdem na závěr.11. etapa, středa 13. ledna 2010, Santiago - San Juan, spojovací úsek I. 211 km, rychlostní vložka 220 km, spojovací úsek II. 3 km, celková délka 434 km

Číst dál...

Image Dvěstěosmatřicetikilometrová horská speciálka znamenala konec atakamského dobrodružství a také poslední etapu v Chile. Po dlouhé době spatřili závodníci kromě vyprahlé pouště zelenou vegetaci. Jak bylo zmíněno na pravidelném večerním briefingu - na této etapě se dalo mnohem více ztratit, než získat.

Číst dál...

Image Po relativně krátké, ale o to vzrušující adrenalinové pouti za dakarským titulem se Vám hlásíme z přístavu Lima v Buenos Aires, kam jsme dopravili naši lechce klopýtavou holku se startovním číslem 502. Velmi bychom chtěli poděkovat za pozitivní reakce a povzbuzující slova, kerých se nám v posledních dnech dostalo. Děkujeme!

Číst dál...

Image Devátá etapa mezi Copiapem a La Serenou byla poslední drsnou zkouškou na poušti Atakama. Pořadatelé se ráno rozhodli udělat zásadní změnu, když měřenou trať zkrátili zhruba o 150 kilometrů, a tak písečné peklo tolik nepálilo. Poměrně zajímavá etapa nabídla místo kamení, jako v předešlých dnech, takřka bezvýhradně písky a duny.

Číst dál...

Image Na 309 kilometru 6. etapy rallye Dakar 2010 měla posádka týmu OffroadSport cz Zapletal – Ouředníček vážnou nehodu. Do této chvíle se sehraná dvojice držela výborného 25. místa v kategorii vozů. „Najednou se za horizontem objevila velká díra, která nebyla nikde v itineráři, a my jsme do ní vletěli. Pamatuji si tupý náraz a křik Mirka, že má zlomenou páteř. “

Číst dál...

Image Druhé poloviny soutěže se po dni volna dočkalo 96 motocyklistů, 14 jezdců na čtyřkolkách, 70 automobilů a 36 trucků, což znamená ve statistice 40% ztráty v první polovině Dakaru. V kategorii automobilů zůstalo Čechům poslední želízko v ohni – Toyota LC 120 s.č. 373, posádky Janeček – Chytka.

Číst dál...

Image Češi jsou stále ještě ve hře... Motocykly: Pabiška(62), Krejčí(118), Randýsek(67), Veselý(157). Čtyřkolky: Bražina(254). Automobily: Janeček|Chytka(373). Kamiony: Macík|Kalina|Bervic(506), Kolomý|Kotal|Kilián(545).... V této etapě se našim dařilo, Pabiška se posunul na 28 místo, Liaz Martina Macíka je na dohled Ginafu na třením místě...

Číst dál...

Image Tým zakotvil ve Vila del Soto nedaleko Cordoby. Po odstoupení ze soutěže se hlavní hybnou silou stalo dostat se co nejdříve domů. Závodní vůz zůstal po opravě pojízdný.Všechna týmová vozidla se přesunou do Buenos Aires od 11. do 12. ledna.

Číst dál...

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3837781
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
974
2007
2981
26795
75031
3479891

Vaše IP: 54.221.29.4
Server : 2018-01-16 16:27:32

Back to Top