Devatenácté místo posádky Martin Macík mladší, František Tomášek a Michal Mrkva v Rallye Dakar týmového bosse stáje KM Racing nezklamalo. Martin Macík starší si sice přál, aby žlutozelený kamion Liaz s číslem 525 skončil o pár míst vepředu, ale vzhledem k okolnostem soutěže byl po návratu z Argentiny spokojený.

Číst dál...

Po úspěšném představení na Rally Dakar čeká na tým Buggyra Racing System další výzva. V letošním šampionátu tahačů bude tým obhajovat vítězství v Poháru konstruktérů a druhé místo Adama Lacka v individuálním šampionátu.

Podle technického ředitele Davida Vršeckého, se účast na Dakaru automaticky nerovnala přerušení práce na závodních speciálech pro okruhové závody. „Kluci, kteří zůstali v BTC, měli jasné zadání, které splnili, takže vše funguje podle původních plánů. Zatím nevíme o žádných převratných změnách technických pravidel," říká David s tím, že toužebně vyhlíží setkání s technickým komisařem FIA, který by měl v dohledné době navštívit Roudnici. „Během roku jsme řešili nějaké technické věci s tím, že se k nim vrátíme po sezóně. Teď si potřebujeme všechno přesně vyjasnit, abychom pak nemuseli přestavovat věci za pochodu. Jinak určitě přibudou nové bezpečnostní prvky na zadním nárazníku, chystáme nějaké změny na přední nápravě, uvidíme jak s designem."

I přes až netradiční přízeň počasí počítá Buggyra s prvním testováním až na začátku dubna.„Není kam spěchat. Vzhledem k tomu, že vývoj techniky pokračuje kontinuálně již několik let, už teď víme, že vyjedeme s hotovým speciálem, se kterým se představíme na Red Bull Ringu. Věřím, že letos máme na to zaútočit také na individuální titul." Zdroj:http://www.buggyra.com/

Po dakarském adrenalinu přišla i v případě Martina Kolomého přece jen méně dramatická česká realita. „Všichni mi přejí a pevně doufají, že mě uvidí na startu příštího Dakaru, protože beduín by nám slušel,“ říká se smíchem. Bruntálský jezdec, který letos okusil slastný pocit vítěze dakarské etapy, se nachází ve stádiu dakarských dozvuků a plánování nové sezóny. „Mám výhodu v tom, že se s managementem Tatra Buggyra Racing shodujeme ve všech prioritách a máme jasno o tom, jak dál. Takže nezničitelné základy jsou položeny, teď řešíme detaily,“ vysvětluje Martin, který v loňské sezóně slavil mimo jiné také vítězství v čínském truckovém šampionátu. „Nevím, jestli budu letos v Číně startovat, přece jen se jedná o podstatný zásah do přípravy. Nicméně pokud vedení rozhodne o mém nasazení, boje na dvou frontách se určitě nebojím.“

Číst dál...

Byť Rallye Dakar skončila před necelými dvěma týdny, již dnes se spekuluje nad dalšími možnými místy konání. Nejčastěji se v této souvislosti skloňuje Jihoafrická republika. Jeden z nejzkušenějších účastníků dakarské rallye Josef Kalina je dle vlastních slov k jihoafrické variantě mírně skeptický. „Znám dobře Angolu a Namibii. Terény v těchto oblastech mi nepřipadají zrovna ideální,“ tvrdí legendární navigátor a trojnásobný vítěz soutěže. „Centrální poušť Kalahari, stejně jako největší a nejkrásnější dunová pohoří v Namibii jsou chráněnými přírodními oblastmi. Jihoafrická republika je pak hodně podobná Argentině – buš, pastviny a docela husté osídlení.“

Číst dál...

Dojezd do cílové rovinky 38. ročníku Rallye Dakar završil úspěšnou sezónu týmu KM Racing. Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek, mechanik Michal Mrkva a jejich žlutý kamion značky Liaz s číslem 525 dojeli do cíle na 10. místě. V celkovém hodnocení se posádka týmu KM Racing umístila jako 19. ze 41 kamionů, které závod dokončily a z 55 kamionů, které 2. ledna stály na startu. Za zmínku stojí i fakt, že během roku 2015 byl tým úspěšný také v dalších mezinárodních soutěžích, ze kterých si přivezl několik pódiových umístění, včetně vítězství v Baja Poland a Baja Drawsko. Na rok 2016 už má Martin Macík se svým týmem spoustu dalších plánů.

Číst dál...

Ani na další pokus se továrnímu týmu Hondy nepodařilo zlomit už 15 let trvající nadvládu KTM na Rallye Dakar. Ačkoli měl HRC Team k dispozici kompletní zázemí a hned pět jezdců, včetně favorizovaných Joana Barredy a Paula Goncalvese, odjel z Jižní Ameriky opět s prázdnou, když triumf si připsal suverénní Australan Toby Price právě na motocyklu KTM.

Číst dál...

V sobotu se závodníci dočkali. Rallye Dakar 2016 byla uzavřena poslední etapou. Ovšem nejednalo se pouze o dojetí do cíle, ale na trati se ještě rozhodovalo o celkovém pořadí. Cílem bylo argentinské město Rosario a tam čekalo na závodníky vysněné podium. Cestu k němu lemovaly tisíce skvělých diváků, kteří nadšeně doprovázeli jezdce do cíle celého závodu. Na podium vyjel již po desáté i závodník týmu Barth Racing David Pabiška. Letošní ročník Rallye Dakar dokončil na celkově 30. místě a stal se nejlepším českým závodníkem v kategorii motocyklů.

Číst dál...

Pro ty, kdo nesledovali Dakar pár let zpátky - Kurt Caselli byl tovární jezdec KTM, který nahradil v roce 2013 zraněného Marca Comu a vyhrál pár etap. Ten samý rok v listopadu havaroval na Baja 1000 v Mexiku (říká se že po srážce se zvířetem) a protože závod nebyl pořádně lékařsky zajištěný, Kurt zemřel na následky vnitřních zranění poblíž místa havárie. Toby před startem Dakaru řekl v rozhovoru pro australské noviny, že pojede závod na památku Kurta, se kterým se seznámili na šestidenní a který mu pomohl dostat se na řadu amerických závodů a potažmo až do dakarského týmu KTM, což pro něj (jako australana) by byl obrovský problém. Říkal, že si je jistý, že se na něj Kurt bude dívat a bude mu pomáhat udělat rozhodnutí na 9000km dlouhé trase. 
Dneska můžeme potvrdit, že každé rozhodnutí, které udělal, bylo správné a vedlo k té trofeji, kterou má na stole vedle sebe. Jestli mu s tím pomáhal Kurt, to musí vědět jen on sám ale je hezký, že nezapomněl. Zdroj: FB a http://dakarrallye.blogspot.cz/

Nakonec 84 motorkářů, 23 quadů, 67 aut a 44 trucků dokončilo v sobotu 38. ročník jihoamerické Rallye Dakar. Na startu jich přitom 3. ledna stálo 358. Nejtěžší motoristický závod tak dokončilo lehce nad 60 procent účastníků. Co řekli jezdci po dojezdu do argentinského Rosaria, zjistíte v následujícím článku.

Vítěz soutěže quadů, Argentinec Marcos Patronelli, zaznamenal po čtyřleté přestávce svůj třetí triumf. Jeho vítězství jistil na druhé pozici jeho bratr Alejandro, rovněž dvojnásobný dakarský šampion. „Jsem extrémně šťastný, máme za sebou famózní Dakar. Hodně jsem se tentokrát nadřel. Na začátku jsem měl smůlu, ale pak se vše zlepšilo. Byl jsem dost vyrovnaný, a to mohlo rozhodnout o mém vítězství. Teď se mnou lomcují emoce, byl to těžký závod. Měl jsem takový dojem, jako by se letos jely dva závody v jednom: jedna část byla taková normální rallye a druhá klasický Dakar. V té první, která byla extrémně rychlá, jsem se necítil až tak moc dobře, ale v té druhé jsem byl schopný si vytvořit i nějaký náskok,“ uvedl Marcos Patronelli (Yamaha).

Číst dál...

Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek, mechanik Michal Mrkva a jejich Líza jsou v cíli 38. ročníku Rallye Dakar. V poslední 13. etapě dojeli na 10. místě. A to vůbec není špatné. V celkovém hodnocení se posádka týmu KM Racing umístila jako 19. ze 41 kamionů, které závod dokončily a 55, které 2. ledna stály na startu. A nebýt smolné poruchy, která žlutou liazku s číslem 525 přes 4 hodiny zbrzdila v 11. etapě, mohlo to být ještě lepší. I přesto, jen dostat se do cíle Rallye Dakar je velký úspěch a kluci během 14 dnů projeli v hodně svižném tempu přes 9000 závodních kilometrů a nabrali cenné zkušenosti, které se chystají zúročit v dalších ročnících závodu. Zároveň si všichni členové týmu odvážejí z Jižní Ameriky nezapomenutelné zážitky a vzpomínky na opravdová dobrodružství, kterých už v dnešní době není mnoho. „Myslím, že až to jednou budu líčit vnoučatům, mohl bych u nich trochu stoupnout v ceně,“ směje se Martin Macík.

Číst dál...

Strana 1 z 8

Magazín Racing Life

Jezdci a týmy

 

 
 

 

 

 

Partneři

Návštěvníci
117
Články
2440
Odkazy
39
Počet zobrazených článků
3837793
Dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
1018
2007
3025
26839
75031
3479935

Vaše IP: 54.221.29.4
Server : 2018-01-16 16:30:52

Back to Top